facebook

Wakacje z dziećmi :

Najbliższe wydarzenia w Polsce ciekawe dla dzieci

Kalendarz imprez w Polsce ciekawych dla dzieci

Kwiecień 2017
P W Ś Cz Pt S N
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

W Beskid Niski z dzieckiem

   

Najdziksze pasmo górskie w Polsce

 

Beskid Niski uznawany jest za najdziksze pasmo górskie w Polsce. To najniższa część Beskidów, a zarazem najrozleglejsza. Od wschodu graniczy z Bieszczadami, zaś od zachodu z Kotliną Sądecką.

 

Z dziecmi w Beskid Niski

 

Największymi atutami i osobliwościami regionu jest dzika, nieujarzmiona przyroda oraz urokliwe doliny, niegdyś zamieszkałe przez Łemków. Beskid Niski to kraina 365 cmentarzy wojennych z I wojny światowej oraz tereny, gdzie w XIX wieku narodził się polski przemysł naftowy.

 

Każdy pokocha Beskid Niski, wystarczy że zawita tutaj chociażby na kilka dni.  Bo tu można odpocząć od cywilizacji i wielkomiejskiego tempa. Można leniuchować zgodnie z hasłami ruchu „slow life”, ale można też aktywnie spędzić czas na poznawaniu przyrody i historii tego tajemniczego regionu.

 

Huculskie konie w Beskidzie Niskim

 

Beskid Niski aktywnie

 

To idealne miejsce na urlop z dziećmi, zarówno z tymi najmłodszymi, jak i ze starszymi pociechami. W zależności od wieku i możliwości naszych dzieci, połemkowską krainę można zwiedzać pieszo, ale również konno czy rowerem.

 

Wedrowki z dziecmi w Beskidzie Niskim - pieszo lub rowerem

 

Szlaki piesze prowadzą na liczne, niezbyt wysokie beskidzkie szczyty (najwyższy to Lackowa 997 m n.p.m.). Natomiast konne i rowerowe trasy biegną wzdłuż górskich potoków i rzeczek, beskidzkimi dolinami, gdzie jeszcze 70 lat temu tętniło życie łemkowskich rodzin.

 

W Beskidzie Niskim z dziećmi - przeprawa przez rzekę

 

Dzisiaj w dolinach pozostały jedynie drewniane, przepiękne cerkwie, przydrożne krzyże i kapliczki oraz zdziczałe sady.

 

Szlak Architektury Drewnianej - zabytkowa cerkiew

 

Dzika przyroda

 

Beskid Niski kryje ogromne bogactwo przyrody.

 

Przyroda Magurskiego Parku Narodowego - spotkanie z sarenką

 

W samym centrum Beskidu znajduje się Magurski Park Narodowy z bardzo ciekawym rezerwatem przyrody Kornuty. Poniżej szczytu Kornuty, na powierzchni około 12 ha porozrzucane są fantazyjnie ukształtowane skały, o wysokości do 10 metrów oraz liczne jaskinie, w tym Jaskinia Mroczna  o długości 200 m.

 

Dla najmłodszych piechurów idealną ścieżką przyrodniczą będzie „Diabli Kamień” (grupa kilkunastu skałek) oraz „Wodospad Magurski” (kilkumetrowy wodospad) w Foluszu.

 

W Beskidzie Niskim można spotkać wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Podczas wędrówek można natknąć się na salamandry, traszki i kumaki.

 

Magurski Park Narodowy - salamandra

 

W bukowych lasach żyją popielice, jelenie, rysie a nawet wilki i niedźwiedzie. Stacjonuje tu czarny bocian, orlik krzykliwy czy puchacz. W beskidzkich cerkwiach zamieszkują nietoperze.

 

Bardejov

 

Spędzając urlop w Beskidzie Niskim warto odwiedzić średniowieczny Bardejov, słowackie miasteczko wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Każdego zachwyci w mieście kolorowy rynek z ratuszem i kościołem pośrodku. Uwagę przykuwają gotyckie i renesansowe kamienice z charakterystycznymi trójkątnymi szczytami domów.

 

Zabytkowy rynek w Bardejovie

 

Gotycki kościół św. Idziego to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Słowacji. W środku znajduje się 11 drewnianych, gotyckich dwuskrzydłowych ołtarzy bocznych i główny ołtarz św. Barbary autorstwa Pawła z Lewoczy, ucznia Wita Stwosza.

 

Cisza i spokój

 

Beskid Niski to tajemnicza, spokojna kraina na południu Polski. Piękna przyroda, ciekawa historia oraz brak tłumów turystów sprawia, że jest to miejsce idealne na urlop.

Wypoczynek z dziećmi w Beskidzie Niskim

 

Ten, kto lubi ciszę i spokój, chce urlop spędzić wśród przyrody, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o naszym regionie, na pewno będzie zadowolony.

 

Polecane szlaki przyrodnicze i tematyczne w Beskidzie Niskim to:

 

- Szlak Architektury Drewnianej, z czterema zabytkowymi świątyniami wpisanymi na listę Unesco (kościół w Sękowej oraz cerkwie w Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych)

 

Zabytkowy drewniany kościół w Sękowej

 

- Szlak Naftowy i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

 

- liczne szlaki przyrodnicze, Magurski Park Narodowy w Krempnej

 

- Wielokulturowy Szlak Huculski

 

- Skansen Archeologiczny Karpacka Troja 

 

 

Beskid Niski zimą

 

Od kilku lat górskie gminy powiatu gorlickiego, takie jak Sękowa i Uście Gorlickie, intensywnie promują turystykę zimową.  W najbliższej okolicy Gorlic można pojeździć na nartach zjazdowych (wyciągi w Sękowej, Małastowie, na Magurze Małastowskiej, w  Smerekowcu). Trasy są dostosowane do umiejętności młodszych jak i starszych, a co za tym idzie różnorodne.

 

Dla mnie Beskid Niski to idealne góry na narty biegowe. Zwłaszcza z dziećmi. Narty biegowe są mniej urazowe niż zjazdówki, ćwiczą wszystkie części ciała, nie obciążają jedynie nóg.  Nie trzeba być drugą Kowalczyk, żeby wybrać się na marszobieg wzdłuż beskidzkich dolinek. Wystarczy ładna pogoda, mnóstwo śniegu i frajda dla najmłodszych murowana. Do tego piękne widoki.

 

Najlepiej oznakowane w Beskidzie Niskim trasy, a zarazem najdłuższe i co roku specjalnie przygotowywane to ścieżki  narciarstwa biegowego w Krzywej - Banicy. Trasy są bezpłatne, liczą w sumie około 80 km. Wystarczy mieć swój sprzęt lub ewentualnie wypożyczyć w jednym z kilku gospodarstw.

 

Jeżeli jednak ktoś nie lubi jeździć na nartach zjazdowych czy biegowych, to warto i tak wybrać się zimą w góry. Można pobiegać, czy też pospacerować wzdłuż urokliwych dolinek Beskidu Niskiego. Zasypane śniegiem pola, cisza w zimowym lesie - to bez wątpienia największe uroki  tej pory roku.

 

Stara Farma w Beskidzie NiskimAutorką tekstu jest Pani Magda Rzeźnik - pedagog, mama trójki dzieci. Od 10 lat mieszka w Beskidzie Niskim. Prowadzi przyjazną rodzinom z dziećmi, pięknie położoną agroturystykę "Stara Farma" - z licznymi udogodnieniami dla maluchów, wyjątkową atmosferą oraz ekologicznym, domowym jedzeniem.

Inną przyjazną dzieciom agroturystyką w Beskidzie Niskim jest Siwejka w Ropkach koło Wysowej Zdrój.

Serdecznie polecamy na wyjazd z dziećmi :-) 

 

Zespół Dzieciochatki.pl

   

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

ALBATROS SPA & SKI JAROSŁAWIEC - HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jarosławiec - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PENSJONAT WOJCIECH
Władysławowo - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
DOMKI KARMAZYNOWY RAJ
Dąbki - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

MOKABA
Okoninki - pomorskie
Bory Tucholskie
BAZA GRAPA POKOJE GOŚCINNE
Lipnica Wielka - małopolskie
Polska Orawa (Podtatrze)
WIERCHOWA CHATA
Kościelisko k. Zakopanego - małopolskie
Tatry i Podhale
APARTAMENTY BINGO
Ustka - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
U GAZDY
Wisła - śląskie
Beskid Śląski
HOTEL LA SIESTA - laureat akcji Hotel Przyjazny Rodzinie
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku


Powrót na górę strony