facebook

Wakacje z dziećmi :

Podróż pociągiem z dzieckiem

Jazda z dzieckiem pociągiem jest całkiem wygodna (nie licząc oczywiście wsiadania i wysiadaniasmiley).

 Musimy jednak starannie wybrać czas podróży, by uniknąć największych tłumów. O ile to możliwe, nie jedźmy w czasie zmiany turnusu i w porach szczytu.

 

 Zniżki

 Zwóćmy uwagę na zniżki. Do 4 roku życia dzieci podróżują 2 klasą bezpłatnie. Jednak muszą posiadać specjalny bilet i niestety nie przysługuje im wówczas osobne miejsce. W razie braku wolnego siedzenia, współpasażerowie mogą nas poprosić o wzięcie malca na kolana. Starszym dzieciom przysługują zniżki 37 %. Warto kupić bilet rodzinny - z 33 % ulgą. Przysługuje on grupom od 2 do 5 osób z co najmniej jednym dzieckiem do lat 16.

 Jeśli zabieramy wózek, możemy go przewieźć bezpłatnie, o ile go złożymy i umieścimy na półce bagażowej. Rozłożony wózek można przewieźć za niewielką opłatą. Wówczas można go postawić na korytarzu.

 

 Miejsce

 Kiedy w pociągu brak miejsc, wcześniej dowiedzmy się, gdzie jest przedział dla matki z dzieckiem. Nawet, gdy zajmują go inne osoby, mają obowiązek ustąpić nam miejsca.

 Jeśli jedziemy w długą trasę, wybierzmy się najlepiej nocą - kuszetką. Najwygodniejszy dla rodziny z dzieckiem jest jednak przedział sypialny. Ale niestety wiąże się z większymi kosztami. Unikniemy jednak w nim skarg współpasażerów na dokazującego urwisa i będziemy się czuć dużo swobodniej. Dla malucha podróż kuszetkami lub w wagonie sypialnym jest nie lada atrakcją.

 

 Wygoda

 Wielkim plusem podróży pociągiem jest fakt, że (o ile nie ma wielkiego tłoku) dziecko może się swobodnie poruszać. Może od czasu do czasu urządzać wyprawy na korytarz czy np. do wagonu restauracyjnego.

 Swoboda poruszania się jest bardzo istotna. Niemowlę można spokojnie przewinąć i nakarmić. Ze starszym dzieckiem bawić się w różne gry lub czytać książeczki.

 Wybierzmy dla małego podróżnika miejsce przy oknie, by mógł śledzić zmieniający się krajobraz. Możemy też zdecydować się na siedzenie przy drzwiach. Wówczas częste wędrówki np. do ubikacji, nie będą drażnić współpasażerów.

 Możliwość korzystania z toalety to też olbrzymia zaleta. Zabierzmy ze sobą koniecznie jednorazowe nakładki na sedes. Trzymanie dziecka nad ubikacją w pędzącym pociągu to nie lada wyzwanie. Nie zapomnijmy też o papierze toaletowym, chusteczkach nawilżanych i zwykłych higienicznych.

 W podróży pociągiem również przyda się mały jasiek i kocyk do przykrycia dziecka, na które stukot kół może zadziałać usypiająco. smiley

 

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

 

Pożyteczne linki:

Rozkład jazdy PKP.

Mapy kolejowe PKP.

Kup bilet - INTERCITY. 

Lokalizator internetowy ZUMI.

 

Pogoda w Polsce. 

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

ALBATROS SPA & SKI JAROSŁAWIEC - HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jarosławiec - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
DOMKI KARMAZYNOWY RAJ
Dąbki - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

STATKI NA NIEBIE
Rowy - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
OSADA HARENDA
Zakopane - małopolskie
Tatry i Podhale
MOKABA
Okoninki - pomorskie
Bory Tucholskie
BAZA GRAPA POKOJE GOŚCINNE
Lipnica Wielka - małopolskie
Polska Orawa (Podtatrze)
WIERCHOWA CHATA
Kościelisko k. Zakopanego - małopolskie
Tatry i Podhale
APARTAMENTY BINGO
Ustka - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku


Powrót na górę strony