facebook

Wakacje z dziećmi :

Podróż autobusem z dzieckiem

Autobus nie jest niestety zbyt komfortowym środkiem lokomocji dla rodziny z dziećmi. Mało miejsca, długie przebywanie w tej samej pozycji, często brak dostępu do toalety, przystanki tylko o określonych porach - to nie zachęca.

 

Miejsce 

Co prawda dziecku do 4 roku życia w Polsce przysługuje przejazd bezpłatny. Ale to wątpliwy plus, gdyż nie należy mu się wówczas osobne miejsce. Jeśli jest więcej pasażerów, musi podróżować na kolanach rodziców. To może okazać się męką zarówno dla niego, jak dla nas. Lepiej więc jednak wykupić dla dziecka osobne siedzenie.

 Najlepiej niech usiądzie przy oknie - ciekawiej i w razie potrzeby można je otworzyć. Wybierajmy mejsce z dala od osi kół, wtedy unikniemy największych wstrząsów.

 Niemowlę przewozimy w foteliku samochodowym - to znacznie bezpieczniejsze. W razie nagłego hamowanie nie przygnieciemy go swoim ciężarem ani nie wypadnie nam z rąk. Niestety przewijanie i karmienie w podróży autobusem jest znacznie utrudnione.

 Wykorzystujmy przystanki na trasie. O ile to możliwe, przedszkolak niech się wybiega i zrobi siusiu. Niemowlę przewińmy i dajmy mu jeść. Warto się przewietrzyć.

 W autobusie częściej niż gdy jedziemy samochodem mogą towarzyszyć dziecku objawy choroby lokomocyjnej. O jej zapobieganiu możesz przeczytać na sąsiedniej stronie: Choroba lokomocyjna .

 Inną niedogodnością jest fakt, że w autokarach bez klimatyzacji jest zwykle duszno. A w tych z klimatyzacją może z kolei być za zimno. Taka podróż, zwłaszcza dla niemowlęcia może zakończyć się przeziębieniem.

 

 Bagaż

 W Polsce przysługuje nam limit bagażu zwykle do 20 kg. Kierowca może odmówić zabrania bagażu dodatkowego, jakim  jest wózek, jeśli nie starczy miejsca w luku.

 Przewoźnicy autokarowi  specjalizujący  się  w  przewozach zaganicznych oferują 80 % zniżki dla dzieci do lat  4, a do 12 roku życia 50 %. Waga bagażu głównego nie może przekroczyć 25 kg, a podręcznego 5 kg (musi się on zmieścić na półce autokaru). Za dodatkowy bagaż typu wózek musimy niestety dopłacić.

 

 Co zabrać?

 W sumie odradzamy podróżowanie autobusem, zwłaszcza z mniejszym dzieckiem. Niestety jednak nie wszędzie możemy się dostać innym środkiem lokomocji. W związku z tym, jeśli już musimy, dobrze się do takiej podróży przygotujmy.

Ważne, by mieć w bagażu podręcznym jedzenie i picie (niegazowane!) dla maluszka, ubranka na zmianę, wilgotne i zwykłe chusteczki oraz oczywiście zabawki i książeczki. Przyda się też mały jasiek lub zagłówek i coś do okrycia dziecka, gdy zaśnie.

 Gdy jedziemy autobusem z niemowlęciem, nie zapominajmy również o akcesoriach do karmienia i przewijania, przynajmniej 3 tetrowych pieluszkach, przegotowanej wodzie w termosie i zapasowym smoczku. Jeśli maleństwo już je dania ze słoiczków, zabierzmy kilka (są w podróży niezastąpione). Nie zapomnijmy wówczas o śliniaczku, a najlepiej fartuszku i oczywiście dwóch łyżeczkach. W długiej podróży w upalne dni może się przydać mały wiatraczek na baterie, którym możesz chłodzić buzię malucha. Dobrze wziąć zapasowe baterie.

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

 

Pożyteczne linki:

Ogólnopolski rozkład jazdy autobusów.

Rozkład jazdy autobusów. 

Lokalizator internetowy ZUMI.

Kalkulator odległości drogowych.

Pogoda w Polsce. 

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

ALBATROS SPA & SKI JAROSŁAWIEC - HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jarosławiec - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
DOMKI KARMAZYNOWY RAJ
Dąbki - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

STATKI NA NIEBIE
Rowy - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
OSADA HARENDA
Zakopane - małopolskie
Tatry i Podhale
MOKABA
Okoninki - pomorskie
Bory Tucholskie
BAZA GRAPA POKOJE GOŚCINNE
Lipnica Wielka - małopolskie
Polska Orawa (Podtatrze)
WIERCHOWA CHATA
Kościelisko k. Zakopanego - małopolskie
Tatry i Podhale
APARTAMENTY BINGO
Ustka - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku


Powrót na górę strony