facebook

Wakacje z dziećmi :

Podróż samochodem z dzieckiem

     p6220536.jpg

Do miejsca wakacyjnego wypoczynku musimy oczywiście najpierw dotrzeć. Podróżowanie z dzieckiem to wielka przygoda, ale i nie lada wyzwanie. Jak duże - zależy od wieku dziecka i długości podróży Wink

 

Kiedy jechać?

     Sprawdzonym sposobem jest wyjazd bardzo wcześnie rano, o 4.00-5.00. Mamy wtedy szansę, że dziecko prześpi przynajmniej początek podróży. Poza tym, jest wtedy mniejszy ruch, a upał nie dokucza.

Niektórzy wolą jeździć nocą – unikają korków, dziecko śpi. Jednak jest to ryzykowne rozwiązanie i tylko dla wytrzymałych kierowców. Poza tym następnego dnia nieprzespana noc może dać się we znaki.

W upalne dni można też wyjechać późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, żeby uniknąć największego słońca.

 

Ale jazda!     

Nie planujmy "żelaznych" godzin podróży. Zwykle potrwa ona nieco dłużej niż wynikałoby to z mapy. Dlatego "wyluzujmy", cieszmy się tym wspólnie spędzonym czasem. Nie wszystko musi iść zgodnie z planem. Zostawmy sobie miejsce na improwizację. Przecież jesteśmy na wakacjach smiley.                    

Jeśli jedziemy na wczasy z dzieckiem, a podróż trwa długo, urządzajmy po drodze postoje co około 2 godziny. Taka przerwa  jest niezbędna ( oczywiście jeśli dziecko akurat nie śpi) i powinna trwać przynajmniej pół godziny. W tym czasie dziecko się przewietrzy, niemowlę nakarmimy i przewiniemy, starsze skorzysta z toalety, rozprostuje nogi, pobiega.

Dobrze zatrzymać się np. nad jeziorem czy na leśnej polanie, a nie na ruchliwym parkingu. A może warto wcześniej zaplanować przystanki w jakichś ciekawych miejscach – na przykład zwiedzić w drodze na wakacje ruiny zamku, skansen czy poszaleć w aquaparku? To na pewno uatrakcyjni podróż i rozładuje energię naszego malucha. A i nam da wytchnienie i dużo przyjemności, zmieniając przy tym podróż we wspaniałą przygodę smiley.

 

Bezpieczeństwo

     Dzieci do 12 roku życia albo 150cm wzrostu podróżują oczywiście w foteliku. I nawet, gdy bardzo narzekają, nie wolno ich z niego wyciągnąć. Większe dzieci zapinamy w pasy bezpieczeństwa. Warto założyć rolety na szyby, aby słońce tak nie dokuczało. Drzwi należy zabezpieczyć, by maluch ich nie otworzył od środka. Do tego celu przydatna jest blokada przy zamku drzwi tylnych.

Nigdy nie zostawiajmy malca samego samochodzie. Latem pojazd błyskawicznie się nagrzewa, co może spowodować udar cieplny, zwłaszcza u niemowlęcia. Natomiast starsze dziecko może zwolnić hamulec ręczny albo przekręcić kluczyk w stacyjce - zawsze coś ciekawego wymyśli.                                      

Uważajmy również na klimatyzację. Nie należy włączać bardzo chłodnego nawiewu - zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem samochodu a powietrzem na zewnątrz to bardzo częsta przyczyna przeziębień. Maksymalna różnica między wnętrzem auta a temperaturą na zewnątrz to 4 stopnie Celsjusza.

 

Wygoda

Warto na tylnym siedzeniu rozłożyć koc – ochroni on tapicerkę przed poplamieniem. Przyda się poduszeczka albo dmuchany zagłówek i kocyk, gdy nasz maluch zechce się zdrzemnąć.

Na foteliku samochodowym dobrze położyć tetrową pieluszkę – malec się wtedy tak bardzo nie spoci.    

Dziecko ubieramy „na cebulkę”, w wygodne, bawełniane, przewiewne ciuszki, żeby można było je stopniowo rozbierać czy ubierać przy zmianie temperatur. 

A jak sprawić, by wakacyjna podróż była dla malucha przyjemnością i żebyśmy nie usłyszeli: "nudzę się"? Przeczytajmy "Zabawy z dzieckiem w podróży ". 

 

Szerokiej drogi!

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

 

Pożyteczne linki:

Mapa samochodowa Polski.

Lista remontów dróg GDDKiA

Kalkulator odległości drogowych.

Wyszukiwarka miejscowości.

Polska mapa fotoradarów.

Lokalizator internetowy ZUMI.

Pogoda w Polsce.

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

ALBATROS SPA & SKI JAROSŁAWIEC - HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jarosławiec - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
DOMKI KARMAZYNOWY RAJ
Dąbki - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

STATKI NA NIEBIE
Rowy - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
OSADA HARENDA
Zakopane - małopolskie
Tatry i Podhale
MOKABA
Okoninki - pomorskie
Bory Tucholskie
BAZA GRAPA POKOJE GOŚCINNE
Lipnica Wielka - małopolskie
Polska Orawa (Podtatrze)
WIERCHOWA CHATA
Kościelisko k. Zakopanego - małopolskie
Tatry i Podhale
APARTAMENTY BINGO
Ustka - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku


Powrót na górę strony