Biebrza - raj dla małych przyrodników

BIEBRZA - RAJ DLA MAŁYCH PRZYRODNIKÓW

 

Wybierając miejsce na urlop, coraz częściej uciekamy przed cywilizacją tam, gdzie dzika przyroda nadal gra pierwsze skrzypce. Jednym z takich punktów na mapie jest Biebrzański Park Narodowy w północno-wschodniej Polsce - kraina łosi i ptaków.

 
 
Biebrzanski Park Narodowy - wakacje z dziecmi
 
 
Tutejszy turysta to osobnik w ubraniu moro, trekkingowych butach lub woderach, z lornetką na szyi a często także z lufą potężnego obiektywu od aparatu fotograficznego, którym uwiecznia bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami.

Czy Biebrza to dobre miejsce na pobyty z dziećmi? – zapytacie. Czy nie pogryzą nas tu komary, czy nie utopimy się w bagnie?  Oczywiście, znaleźć tu można trudne przyrodnicze szlaki, na które, zwłaszcza przy wysokiej wodzie, z dziećmi lepiej się nie zapuszczać. To bagienne trasy w południowym basenie Biebrzy – np. szlak w rejonie Barwika, lub żółty szlak z Kopytkowa do uroczyska Nowy Świat. Jednak zdecydowana większość biebrzańskich atrakcji jest dostępna dla dzieci.
 
Jazda konna Biebrzanski Park Narodowy
 
Także tutejsze komary są mocno przereklamowane. Nie ma ich tu więcej niż na sąsiadujących z Biebrzą Mazurach. W okresie wyroju owadów, kiedy jest ich faktycznie dużo, podczas wycieczek w głąb parku trzeba chronić siebie i dzieci poprzez odpowiedni strój i używając repelentów, a niemowlaki w wózkach osłaniać moskitierą.

Z wizytą u Wali i Wiktora. Najcenniejszym, znajdującym się pod ochroną od blisko stu lat fragmentem parku jest obszar ochronny Grzędy i Czerwone Bagno, położony w środkowym basenie Biebrzy. Dzieciom zapewne najbardziej przypadnie do gustu spotkanie z łosiami. W odległości kilometra od Leśniczówki Grzędy utworzono Ośrodek Rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Trafiają tu osierocone zwierzęta leśne, które - wychowane przez ludzi - nie dałyby sobie same rady na wolności. Zwierzęta te są dokarmiane, jednak nie żyją w klatkach, tylko na dużych, nawet kilkuhektarowych ogrodzonych działkach leśnych. Wizyta w tym Ośrodku będzie niesamowitą wakacyjna przygodą dla dzieci. Tym bardziej iż, ośrodku przebywa na stał:e para łosi, locha Kaśka oraz wilk o imieniu Bystry. W porze karmienia, łosie i dzika dzieci będą mogły obejrzeć z bardzo bliska.
 
Wycieczki przyrodnicze z dziećmi nad Biebrzą - łosie
 
Wędrując po Grzędach, natkniecie się też na przyjaźnie do ludzi nastawiony tabun koników polskich, żyjących w stanie półdzikim. Mimo iż koniki i zwierzaki z Ośrodka wyglądają na oswojone, nie próbujmy ich karmić i głaskać, chyba że za zgodą ich opiekuna – pracownika parku.

Tropiąc dzikiego zwierza – najlepiej z przewodnikiem. Za Ośrodkiem Rehabilitacji szlaki się rozwidlają i można odbyć nimi kilka interesujących wycieczek. Warto zaangażować przewodnika, który będzie naszymi oczami i uszami w świecie biebrzańskiej przyrody. Laikowi bowiem trudno będzie prawidłowo rozpoznać ślady zwierząt (a można tu zobaczyć m.in. tropy wilków, jenotów, łosi, jeleni, borsuków ), jak też w pełni docenić okazy chronionych roślin, bezkręgowców i ptaków. Z dziećmi warto przejść kładką edukacyjną na Czerwone Bagno i odwiedzić Bartny Borek (aleja z barciami i ulami leśnych pszczół).
 
Żelaznym punktem wycieczki jest dotarcie do wieży widokowej  na Wilczej Górze, skąd rozpościera się monumentalny widok na dolinę Biebrzy.
 
W promieniu 15 km nie dostrzeżecie śladu działalności człowieka, za to nader prawdopodobne jest obserwowanie pasących się łosi. Lornetka obowiązkowa!
Biebrzanski Park Narodowy Biebrza z Dziecmi 8.jpg
Na temat wilka słów kilka. Przewodnicy i edukatorzy biebrzańscy już dawno zauważyli, że zainteresowane przyrodą dziecko to równie ważny ich klient, co osoba dorosła. Stąd w ich ofercie znajdują się specjalnie pod kątem dzieci przygotowane wycieczki i programy edukacyjne. Podczas trwających nawet kilka godzin zajęć z trenerem przyrody, dzieci uczą się rozpoznawać tropy zwierząt, a  wyławiając z rzeki bezkręgowce oglądają w naturze jak wygląda np. dziecko ważki. Dowiadują się wiele o życiu wilków, potrafią odróżniać gatunki ptaków - a w efekcie często później są w stanie przyćmić swą wiedzą nawet panią od biologii w szkole.
 
Programy te są ciekawe dla dzieci od 5 lat wzwyż, młodsze maluchy mogą się nimi znudzić. Niektóre, zwłaszcza większe pensjonaty przyjazne dzieciom, zamawiają dla swoich małych gości takie zajęcia na wyłączność. Można też dopisać się do tzw. grup łączonych, gromadzących rodziny z kilku kwater.
 
Wedrowki z dziecmi po Biebrzanskim Parku Narodowym
 
Rowerem, kajakiem… W dolinie Biebrzy nie brakuje oznakowanych szlaków rowerowych (np. Podlaski Szlak Bociani, międzynarodowy R11, południowa pętla Suwalszczyzny czyli R65). Są one z reguły łatwe, o nawierzchni szutrowej  i biegną  po płaskim terenie drogami o znikomym natężeniu ruchu, stąd doskonale nadają się dla małych rowerzystów lub dla rodziców wożących swą pociechę w rowerowym foteliku lub przyczepce. Znaczna część szlaków pieszych na Grzędach również jest dopuszczona do ruchu rowerowego.
 
Amatorzy pływania kajakiem, przyjeżdżając nad Biebrzę, nie będą zawiedzeni. Dla rodziców z mniejszymi dziećmi lepszym wyborem jest rzeka Jegrznia – dopływ Biebrzy. Malownicza Biebrza meandruje wśród trzcinowisk, przybicie do brzegu bywa problematyczne. Równie urokliwa Jegrznia niedostępnych brzegów ma znacznie mniej, dzięki czemu można częściej robić postoje np. na kąpiel w rzece, a w razie popsucia się pogody bez problemu skrócić spływ.
 
Spływ kajakowy Jegrznią
 
Wart polecenia jest ok. 2-3 godzinny spływ rozpoczynający się na jeziorze Dreństwo, a kończący się na Jegrzni w miejscowości Kuligi.

…. i samochodem. BPN jest najrozleglejszym parkiem narodowym w Europie Środkowej. Aby poznać dalsze jego zakątki, jak też atrakcje w jego sąsiedztwie, trzeba uruchomić samochód. Warto zajrzeć do Osowca, aby zwiedzić carską twierdzę z XIX wieku i zapoznać się z duchem Czarnej Damy straszącym w podziemnych korytarzach; jak też do pobliskiej siedziby BPN, w której turystom udostępniona jest ekspozycja przyrodnicza i działa informacja turystyczna. Przy okazji warto przypomnieć, że wstęp na wszystkie szlaki BPN jest odpłatny.
 
Południowy basen Biebrzy słynie nie tylko z monumentalnych wiosennych rozlewisk Biebrzy i obecności ogromnych stad ptaków wodno-błotnych. W Brzostowie latem ma miejsce niecodzienny spektakl – przeprawa pływających krów przez Biebrzę. „Szczęśliwe krowy z Brzostowa” pasą się za rzeką, a każdego wieczora przepływają z powrotem do swych obór.
 
Szczęśliwe krowy nad Biebrzą
 
Dzieciom z pewnością spodoba się wizyta w wiosce bocianiej w Pentowie nad Narwią, gdzie w jednym tylko gospodarstwie gniazda ma kilkadziesiąt bocianich rodzin, rodziców zaś zauroczy pobliski zabytkowy Tykocin. Stąd już bardzo blisko do „polskiej Amazonii” czyli do Narwiańskiego Parku Narodowego.
 
Z kolei z miejscowości Wizna można się wybrać na wieczorny rejs Narwią, w poszukiwaniu bobrów. Ssaki te są tak oswojone z konkretną łodzią, że się jej wcale nie boją i łatwo je podejrzeć, jak jedzą kolację lub czyszczą futra.

Uroki wsi. Wybierając pensjonat, warto wcześniej zapoznać się z jego ofertą. Urlop lub weekend z dziećmi to przecież nie tylko wycieczki, sporo czasu będziecie spędzać na miejscu. Ważne, żeby otoczenie było bezpieczne dla dzieci, dom położony z dala od ruchliwych dróg i nie bezpośrednio nad rzeką lub jeziorem. Abyście nie słyszeli wiecznego „nuuuuuudzę się”, pensjonat powinien zapewniać dzieciom atrakcje, przy czym czysta piaskownica, huśtawka czy trampolina to standard. Dobrze jeśli na miejscu są spokojne zwierzęta (koty, kozy, psy), z którymi dzieci się mogą bawić, a stajnia z kucykami lub małymi końmi to już pełnia szczęścia.
 
Biebrzanski Park Narodowy - agroturystyka przyjazna dzieciom
 
Odpoczynek z dziećmi na wsi kojarzy się też z dobrym, „babcinym” jedzeniem: twarożkami z pełnego mleka, miodem z pobliskiej pasieki i warzywami z ogrodu a nie z wielkiej plantacji. Coraz więcej pensjonatów przywiązuje dużą wagę do doboru produktów i naturalnych przypraw. Warto jednak dopytać, czy kuchnia aby na pewno sprosta wymaganiom dietetycznym w przypadku np. dzieci na diecie bezglutenowej czy bezmlecznej.

Kiedy jechać? Biebrza odkrywa swe uroki o każdej porze roku, z wyjątkiem może późnej jesieni. Lato jest rozwiązaniem najbardziej oczywistym, gdyż to wtedy większość z nas dostaje urlopy, a dzieci mają wakacje. Ci, którzy lubią spędzać czas aktywnie, nie będą zawiedzeni. Prócz zwiedzania samego parku narodowego, mogą skorzystać z atrakcji pobliskich miejscowości wypoczynkowych położonych nad pięknymi jeziorami, np. Augustowa.
 
Wbrew pozorom, również zima na Biebrzy jest bardzo interesującym okresem – łatwo o obserwacje ssaków (zwłaszcza łosi, bobrów, wydr) wśród pozbawionych liści drzew i odnajdywanie ich śladów odbitych w śniegu.
 
Ale najlepiej przyjeżdżać na wakacje z dziećmi do Biebrzańskiego Parku Narodowego wiosną lub wczesną jesienią.
 
Biebrzanska przyroda - kaczeńce
 
Wtedy najwięcej dzieje się w przyrodzie i spotkania ze zwierzętami są najbardziej spektakularne. Na przedwiośniu Biebrza zaprasza na spektakl przelotów wielotysięcznych stad ptactwa, szczególnie dzikich gęsi nad gigantycznie rozlaną Biebrzą. Będzie to niezapomniane widowisko dla naszych dzieci. Późną wiosną zobaczycie natomiast np. tokujące bataliony (ptak ten jest zresztą w herbie BPN) wśród morza kwitnących na żółto kaczeńców.
 
Jesienią łosie odbywają swoje gody zwane bukowiskiem, a ogromne stada żurawi gromadzą się na zlotowiskach. Dobrym więc pomysłem jest wyprawa na dłuższy weekend (Wielkanoc, Sylwester, majówka itp.), a jeśli Wasze dziecko jeszcze nie chodzi do szkoły, wręcz zaplanowanie urlopu np. w lutym lub marcu, maju i czerwcu lub we wrześniu.


Autorką tekstu jest Pani Agnieszka Piotrowska, prowadząca tuż przy granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego komfortowy pensjonat agroturystyczny Zagroda KuwasyZagroda Kuwasy - pensjonat agroturystyczny przyjazny dzieciom - Biebrza- malowniczo położony wśród łąk, bardzo przyjazny rodzinom z dziećmi. Wypoczynek w Zagrodzie Kuwasy to nie tylko  możliwość uczestniczenia w wyprawach przyrodniczych z przewodnikiem (także specjalnych wycieczkach dla dzieci), edukacyjnych zajęciach przyrodniczych dla rodzin z dziećmi, warsztatach kulinarnych i plastycznych, spływach kajakowych i tratwami, korzystania z jazdy konnej, kontaktu ze zwierzętami, ale także błogiego odpoczynku na łonie natury, w przepięknym otoczeniu. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi