Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Dodano: 2021-08-30 godz. 10:45

Wybór fotelika samochodowego to dylemat, który rozwiązujemy jeszcze przed narodzeniem maleństwa. Ale również w późniejszym okresie życia dziecka to istotna decyzja. Przecież chcemy, by było jak najbezpieczniejsze.

Oferta jest bardzo szeroka. Wybrać sprawdzoną firmę czy mniej znaną, ale tańszą? Kupić nowy w sklepie, czy na Allegro, „z drugiej ręki”? Piękny i kolorowy, czy w ciemniejszym, praktycznym obiciu?

 

Mamy nadzieję, że pomożemy Wam podjąć dobrą decyzję smiley.

W foteliku mamy obowiązek przewozić dzieci od urodzenia do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm. wzrostu.

Zanim go wybierzemy, poznajmy kategorie fotelików, w zależności od wagi dziecka:

  •   0-10 kg (do ok.9 miesiąca życia)

  •   0-13 kg (do ok.12-15 m.ż.)

  •   9-18 kg (od 9 mies. do 4 roku życia)

  • 15-25 kg (od 3 do 7 r.ż.)

  • 22-36 kg (od 6 do 11 r.ż.)

 

Gdzie kupić fotelik?

Mimo różnych "okazji", najlepiej go wybrać w sklepie. Jeśli nie znamy pochodzenia fotelika (kupujemy np. na bazarze czy aukcji internetowej), może się okazać, że jest złej jakości lub uczestniczył w wypadku.

Wiek” fotelika możemy ocenić m.in. na podstawie stopnia zniszczenia niektórych elementów szelek i zapięcia, bo nowych nie można kupić osobno. Nawet jeśli z zewnątrz wygląda ładnie, może mieć w środku uszkodzenia. A to znacznie zmniejsza bezpieczeństwo. Po kraksie powinien zostać wyrzucony.

Według ekspertów nie należy używać fotelika dłużej niż 5 lat od daty produkcji. Po tym czasie starzeją się materiały, z których jest wykonany. Gwarancja przysługuje tylko pierwszemu nabywcy. Dla fotelików „pogwarancyjnych” nie ma punktów serwisowych.

Na foteliku na pewno nie można oszczędzać. Warto postawić na sprawdzone marki, które są obecne na rynku od lat i przeszły wiele testów. W internecie dostępne są wyniki testów zderzeniowych (ADAC, OEAMTC, AA, ANWB ) różnych modeli. Przejrzenie ich bardzo pomaga podjąć decyzję.

W sklepie koniecznie spytajmy o radę sprzedawcę. Podpowie, który model jest najlepszy i pasuje do naszego auta. Niektóre mogą być montowane tylko w samochodzie, który posiada zaczepy Isofix – służące do sztywnego łączenia fotelika lub jego bazy z ramą samochodu (uznany za najbezpieczniejszy).

Poza tym sprzedający pokaże, jak prawidłowo zamocować fotelik w samochodzie. Siedzisko nie może się chwiać ani przesuwać.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

UWAGA ! ! !

Fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Na korpusie jest informująca o tym nalepka. Najnowsza i najsurowsza norma to ECE R44/04.

I jeszcze jeden dylemat. Dotyczy zwłaszcza mam wink. Wybór koloru tapicerki. Zdecydować się na piękne jasne barwy, przyciągające oko, czy ciemne, nie tak efektowne? Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej postawić na te drugie. Nie chodzi o jakieś brzydkie, bure obicie. Ale naprawdę sprawdza się np. granat, popiel, ciemna zieleń. Wtedy każda plamka nie zamienia się w katastrofę. A pranie pokrowca co drugi dzień nie jest najmilszym sposobem spędzania czasu. Ciemniejsza tapicerka nawet przy intensywnym użytkowaniu wygląda estetycznie. A my mamy przynajmniej jeden „problem” z głowy wink.

 

Fotelik samochodowy dla niemowlęcia

Dla niemowląt kupujemy foteliki-kołyski, montowane tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu lub przednim ( nie może mieć aktywnej poduszki powietrznej! ). Wpina się je do bazy lub mocuje za pomocą trzypunktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa.

Foteliki dla niemowląt są odpowiednio ukształtowane. Dziecko przebywa w nich w pozycji leżącej. Pupa znajduje się najniżej, a plecy i nóżki wyżej. Według lekarzy to najbezpieczniejsze ułożenie.

Podczas przypinania dziecka, dobrze jest podłożyć własną dłoń pod klamrę spinającą szelki. Wtedy pasy nie będą zapięte za ciasno ani za luźno.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

- skorupa

  • to ona amortyzuje uderzenia

  • najlepiej wybrać głęboki model, z dość wysokimi, masywnymi bokami

  • Safe Side to dodatkowe zabezpieczenie, chroniące dziecko w przypadku bocznego uderzenia

  • system wentylacji gwarantuje przepływ powietrza we wnętrzu fotelika

- dodatkowa wkładka

  • łagodzi kąt siedzenia noworodkom i młodszym niemowlętom

  • posiada wałeczek osłaniający główkę

- uprząż

  • szelki mogą być 3- lub 5-punktowe, spinane centralnym zamkiem

  • regulacja długości i wygodny system dociągania (zwróćmy na to uwagę, by móc łatwo i szybko zmieniać długość szelek, gdy np. dziecko jest cieplej ubrane)

  • powinny mieć miękkie ochraniacze, żeby nie obcierały dziecka

- pałąk

  • mocny, wyprofilowany (ważne przy przenoszeniu niemowlęcia)

  • odchylany (by można było użyć fotelika jako leżaczka)

- tapicerka

  • z mocnego materiału, przyjemnego w dotyku, nie odparzającego

  • ważne by w razie potrzeby łatwo można było ją zdjąć i wyprać

  • do niektórych fotelików dołączany jest dodatkowy frotowy pokrowiec

- montaż

  • czy jest łatwy

  • niektóre modele posiadają Isofix - system sztywnego połączenia fotelika lub bazy z ramą samochodu; według ekspertów to najlepiej stabilizujący montaż, ale aby go stosować, auto musi być wyposażone w zaczepy Isofix

- dodatki

  • niektóre foteliki mają "sygnalizator koloru", który informuje, czy wykonana czynność, np. montaż fotelika albo usadzenie dziecka jest prawidłowe

  • blaty lub pałąki z zabawkami (dodatkowe zabezpieczenie - przed nudą w podróży)

I jeszcze jedno Drodzy Tatusiowie! Jeśli fotelik mocowany jest pasami do siedzenia samochodowego, przećwiczcie jego montaż, zanim odbierzecie swoje maleństwo ze szpitala. Nasze dziecko urodziło się zimą. Więc przenosiliśmy je do samochodu w foteliku. Miotanie się na tylnym siedzeniu z krzyczącym noworodkiem wśród zaplątanych pasów wspomina się po latach ze śmiechem. Ale to nie był błogi początek wspólnego podróżowania wink.

 

Zmiana fotelika na większy ( > 9 kg )

Nie należy przesadzać malca zbyt wcześnie na większy fotelik, montowany przodem do kierunku jazdy. Fotelik-kołyska, ustawiony tyłem jest najbezpieczniejszy i najlepiej chroni głowę i kręgosłup. Niech nasz niemowlaczek podróżuje tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej.

Zmieniamy fotelik dopiero gdy dziecko waży więcej niż dopuszczalna dla danego modelu waga lub gdy jego głowa zacznie wystawać ponad krawędź fotelika. I oczywiście, gdy już pewnie samo siedzi.

Jest jeszcze jeden „newralgiczny” moment. Kiedy ciekawy świata malec zaczyna się buntować przeciwko ograniczaniu jego pola widzenia. Tyle ciekawych rzeczy dzieje się za szybą, a on ma widok na oparcie tylnego siedzenia! Więc z całych sił próbuje się z fotelika wydostać w czasie jazdy, wznosząc przy tym bojowe okrzyki. To znak, że musimy się zastanowić nad „wielką zmianą” wink.

 

Wybieramy fotelik dla malucha ( 9-18 kg )

Taki fotelik montuje się w aucie przodem do kierunku jazdy. Używamy systemu Isofix lub lub 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa.

Możemy w nim wozić dziecko, które potrafi już samo siedzieć i waży co najmniej 9 kg.

Po zakup fotelika udajemy się razem z dzieckiem. Sadzamy malucha i sprawdzamy, czy w tym modelu jest mu wygodnie. Niektóre dzieci nie akceptują na przykład przednich tzw."osłonek tułowia" (ang. „ impact shield”) w postaci miękkiej barierki. Ważne, by malcowi nie było ciasno, by mógł swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. Weźmy też pod uwagę, że czasami dziecko jest ubrane w kombinezon - i też musimy je w foteliku zmieścić.

Z własnego doświadczenia polecamy modele z wyższym siedziskiem - dziecko ma wtedy dużo większe pole widzenia. A to ma znaczący wpływ również na komfort podróżowania rodzica wink.

 

Na co zwrócić uwagę?

- regulacja pochylenia oparcia

  • pozwala zmienić pozycję dziecka na półleżącą

  • ważne, by można to było zrobić łatwo, szybko i cicho, gdy maluch zaśnie, nie budząc go

- regulacja szerokości siedziska

  • pozwala posadzić w foteliku malca ubranego np. w grubą kurtkę

  • jeśli nie ma tej regulacji, zwróćmy uwagę, czy siedzisko jest odpowiednio szerokie

- zagłówek

  • najlepiej, gdy jest regulowany i można go podnosić wyżej, gdy dziecko jest większe

- Safe Side (system ochrony bocznej)

  • chroni główkę z boków

- sposób montażu

  • bardzo bezpieczny jest opisany wcześniej Isofix (tylko w autach posiadających ten system)

  • dodatkowe naciągi i blokady pasa samochodowego

- uprząż

  • najbezpieczniejsze są 5-punktowe pasy, z regulowaną długością

  • mocne, z gąbkowymi otulinami, żeby nie wrzynały się w ramiona

  • posiadające zapięcie, którego dziecko samo nie odepnie

  • sprawdźmy, czy mają łatwy w użyciu napinacz

  • niektóre mają wskaźnik koloru, który pokazuje, czy zostały dobrze zapięte

- boczne oparcia na ręce

  • wygodne, chroniące jednocześnie ciało dziecka z boków

 

Wybór fotelika samochodowego dla starszego dziecka

Zwykle z tych fotelików dzieci korzystają najdłużej. Dlatego ten wybór jest bardzo ważny.

 

Na co zwrócić uwagę?

- uchylne oparcie

- wygodny zagłówek o regulowanej wysokości

- regulacja szerokości w okolicy ramion

- prowadnice do pasów w zagłówku i podłokietnikach (dziecko w takim foteliku zapinamy trzypunktowym samochodowym pasem bezpieczeństwa).

 

Bezpieczeństwo

Malucha zapinamy w pasy jeszcze przed wyruszeniem w trasę. A gdy już jedziemy, dziecko nie może opuszczać fotelika ani na chwilę. Nawet gdy bardzo marudzi. Kiedy chcemy je przebrać, czy nakarmić niemowlę piersią, musimy po prostu zatrzymać samochód.

Nigdy nie wozimy malca na kolanach. W razie nagłego hamowania czy uderzenia waga ciała dziecka „wzrasta” kilkadziesiąt razy. Nie zdołamy go utrzymać. Albo przygnieciemy własnym ciężarem. Nawet gdy mamy pełne zaufanie do naszego kierowcy, nie przewidzimy wszystkiego, co się wydarzy na drodze.

 

Gdzie zamontować dziecięcy fotelik samochodowy?

 Według statystyk najbezpieczniej umieścić fotelik dla dziecka na środku tylnego siedzenia. Jednak możemy to zrobić tylko wtedy, gdy znajduje się tam system Isofix lub trzypunktowy pas bezpieczeństwa (to znaczy obejmujący również tułów, gdy siedzi tam dorosły).

Powszechnie uważa się, że drugie w kolejności co do bezpieczeństwa jest miejsce za kierowcą (ale nie ma na to przekonujących dowodów). Na pewno wygodniejsze jest umieszczenie fotelika na siedzeniu za pasażerem. Zwłaszcza gdy maluch jedzie tylko z jednym z rodziców, który jest jednocześnie kierowcą. Poza tym gdy zatrzymamy się na chwilę, choćby po to by dziecko mogło się wysiusiać, bezpieczniej jest wysiadać od strony pobocza, a nie jezdni.

Co do jednego eksperci są jednak zgodni. Dużo bezpieczniejsza jest tylna kanapa auta niż fotel z przodu.

 

Bezpiecznej podróży! smiley

 

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.