Długi weekend majowy i czerwcowy z dzieckiem w górach

Majówka 2024 i weekend czerwcowy Boże Ciało w górach z dziećmi

 
Góry zawsze dobre na rodzinny weekend majowy lub czerwcowy z dziećmi…
 
Poniżej znajdziecie atrakcje dla dzieci w polecanych na długi weekend górskich regionach oraz sprawdzone miejsca noclegowe przyjazne dzieciom.
 
Długi weekend majowy, potocznie nazywany przez nas majówką, to świetna okazja, żeby zabrać rodzinę na kilkudniową wyprawę. To samo dotyczy tzw. długiego weekendu czerwcowego, związanego ze Świętem Bożego Ciała, które w roku 2024 wypada 30 maja. 
 
  
 
 Weekend majowy z dziećmi w górach 
 
  
 
Jeśli mieszkasz w mieście, to rodziny wyjazd na weekend majowy jest zazwyczaj pierwszą okazją, żeby pokazać dzieciom, że wiosna to cudowna pora roku. Choć nie wystarczy tylko zamienić „biurowe" szpilki na adidasy, a garnitur na dres.
 
Trzeba jeszcze kilka rzeczy zaplanować i sprawdzić. Jednak taki dłuższy weekend z dziećmi na łonie natury, zwłaszcza w górach, na pewno dobrze zrobi każdemu rodzicowi i dziecku.
 
 
 Wiosna w górach 
 
Hałas miasta i pośpiech dnia codziennego zazwyczaj zakrywa to, co wiosną jest najpiękniejsze: małe zielone pączki, drobne kwiatki na drzewach, śpiew ptaków, promienie słońca, skrzące się w cicho szemrzącym strumyku.
 
To wszystko czeka na Ciebie i Twoje Dziecko, tylko trzeba zrobić krok naprzód.
 
 
 Wyjazd z dzieckiem - warto! 
 
 
W skrócie przedstawimy tutaj konkretne ciekawe propozycje na spędzenie "majówki" i "czerwcówki" z dziećmi w górach. Wybór należy do Was. Zaczniemy od Beskidu Sądeckiego.
 
 

BESKID SĄDECKI na długi weekend majowy lub czerwcowy z dzieckiem

(okolice Krynicy Zdrój, Tylicza, Muszyny, Nowego Sącza)
 
 
Majowe wędrówki po górach
 

Co można robić z dzieckiem w czasie długiego weekendu majowego lub czerwcowego w górach w Beskidzie Sądeckim?

Beskid Sądecki to region bardzo atrakcyjny dla rodzin z dziećmi. Piękne, urozmaicone krajobrazy, uzdrowiska z wodami mineralnymi, gęsta sieć szlaków turystycznych i spacerowych, kolejki linowe i wiele dodatkowych atrakcji dla maluchów.

Krynica Zdrój

Jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Beskidzie Sądeckim jest Krynica Zdrój (czyli Krynica Górska). Znajdziecie tu m.in. place zabaw i zielone parki, super rozbudowany park linowy, położony na dużej przestrzeni w lesie, a także liczne malownicze szlaki piesze i rowerowe
 
W Krynicy Zdrój warto odwiedzić Deptak - to serce uzdrowiska, miejsce spacerowe z ławeczkami, kawiarenkami i kafejkami ciągnącymi się wzdłuż szumiącego strumyka. Pyszne lody to tylko przedsmak przyjemności dla dzieci, jakie można tu znaleźć. Fontanna z grą świateł i melodii, pijalnia z wodami o ciekawym smaku, koncert orkiestry zdrojowej i to, co dzieci cieszy najbardziej - możliwość objazdu całego deptaka gokartem na pedały. Dodatkowo liczne imprezy plenerowe organizowane przy okazji weekendu majowego i Bożego Ciała.
 
Bezpośrednio z Deptaka mamy wejście lasem na Górę Parkową. To jedna z dwóch najważniejszych gór Krynicy. Mamy tu kilka możliwości dostania się na szczyt: Można wjechać kolejką linowo-terenową i tą samą drogą wrócić na dół, można drogę na szczyt pokonać pieszo, nawet z wózkiem z najmłodszym dzieckiem albo skorzystać z roweru. Po drodze spotkamy łabędzie na niewielkim stawie. Dzięki tablicom informacyjnym zdobędziemy wiele ciekawych informacji na temat leśnej flory i fauny regionu - to ścieżka edukacyjna wiodąca na szczyt.
 
Na górze czekają na wszystkich piękne widoki - szeroka panorama Krynicy Zdrój. Na dzieci i dorosłych czekają także długie, Rajskie Ślizgawki, a obok możliwość zjazdów na pontonach, pyszne lody i regionalne rarytasy
 
Jaworzyna Krynicka to kolejna druga z najważniejszych gór Krynicy - szczególna atrakcja regionu. Zimą zjazdy na nartach, a w czasie weekendów i lata świetne szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Najmłodszym nóżkom polecamy wjazd na górę wyciągiem - zamknięta kapsułą zwaną gondolą. A na szczycie plac zabaw, piękne widoki, ścieżki spacerowe w kierunku bacówki z pysznym jedzeniem. W czasie majówki na szczycie organizowane są liczne rodzinne zabawy i pikniki.
 
Krynica to nie tylko szlaki rowerowe i piesze. To również Muzeum Zabawek, polecane szczególnie rodzinom z dziećmi. To quest: Sławni co w Krynicy mieszkali.  To również sankostrada, bezpieczna nawet dla najmłodszych oraz lodowisko czynne również wiosną i latem.
 
W czasie niepogody alternatywą będzie skorzystanie z  dużej sali zabaw dla dzieci, licznych basenów, kręgielni lub jaskini solnych.
 
Tylicz k. Krynicy Zdrój
W odległości zaledwie 6 km od Krynicy Górskiej leży Tylicz - malownicza, cicha wioska, a właściwie małe miasteczko, przecięte górską rzeką i otoczone zielonymi wzgórzami. Tu ruch uliczny i turystyczny jest nieduży, więc spacerując czujesz się bardzo bezpiecznie. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi zimą długo jest tu śnieg, a wiosna jest słoneczna i ciepła.
 
W obrębie zaledwie kliku kilometrów pieszej wędrówki lub rowerowej wycieczki możemy spróbować wody mineralnej o różnych walorach zdrowotnych. Możemy nawet zaproponować dzieciom wędrówkę szlakiem źródełek mineralnych, przy każdym sprawdzać jego smak i kolor. Odczytując skład można wytłumaczyć również jej barwę. Ostatecznie wybrać najlepszą wodę dla siebie.
 
Właściwie z każdej strony Tylicza można wyjść na pieszą wędrówkę. Jeśli masz wózek z dużymi kołami, możesz go tutaj śmiało wykorzystać. Wędrując szlakami albo po prostu ścieżkami dotrzemy do różnych pięknych miejsc: ścieżki edukacyjnej na Rakowsku, Mofety - mało znanego, a bardzo ciekawego zjawiska przyrodniczego albo po prostu do lasu
 
Możemy przejść Szlak Konfederatów Barskich i poczuć ducha czasu zachowanego w okopach albo dojechać na rowerach do granicy ze Słowacją. Dzikie łąki, pasące się na nich owce i krowy to nieodłączny obraz w czasie takich wycieczek.
 
Jeśli masz malutkie dzieci i wypady piesze czy rowerowe uznasz za zbyt męczące, najlepszą propozycją będzie krótka wyprawa na Farmę Lama - do stadniny koni. Znajdziesz tam mini zoo ze zwierzętami gospodarskimi: owcami, kozami, końmi, kucykami i ptakami, które można głaskać i karmić. Jeśli maluch będzie na tyle odważny, możne również spróbować konnej jazdy.
 
W pobliży farmy jest piękny duży plac zabaw. Wioska Na Pniach, a dla dorosłych siłownia pod chmurką to świetna alternatywa na dobry początek lub rodzinne zakończenia dnia. 
 
Dla żądnych większych emocji w Tyliczu znajduje się tor gokartowy, a przy szkole boisko Orlik dostępne dla wszystkich piłkarzy przez cały dzień. Dla najodważniszych rodziców organizowane są tu również rajdy górskie konne i na quadach.
 
Każdy, kto szuka śladów historii, może zajrzeć do Muzeum Dziejów Tylicza. Stare narty, narzędzia rzemieślników, rolników z tego regionu to tylko niektóre z eksponatów. Można też zwiedzić cerkiew z dobrze zachowanym ikonostasem.
 
Tylicz to spokojny raj dla rodzin z dziećmi, bez zbytniego ruchu i niebezpieczeństwa obijania się o przechodniów.
 

Muszyna, Nowy Sącz i okolice

W odległości 12 km od Tylicza leży Muszyna, a tam proponowane są min: spływy pontonami i kajakami, spacery po ogrodach sensorycznych i biblijnych oraz zwiedzanie ruin zamku.
 
35 km od Tylicza położony jest Nowy Sącz – miasto powiatowe z wieloma atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Największą z nich jest Sądecki Park EtnograficznyMiasteczko Galicyjskie. To skansen - zabudowania wyposażone w eksponaty z dawnych lat: budynek fryzjera, dentysty, straży miejskiej czy poczty.   
 
Jeśli lubicie miodek, wybierzcie się do Bartnika Sądeckiego w Stróżach. To szczególne miejsce, gdzie gospodarze potrafią zainteresować każdego opowieścią o pszczołach i miodzie. Możecie też zahaczyć o Ciężkowice ze Skamieniałym Miastem (rozrzucone w lesie ogromne głazy, na które dzieci mogą się wspinać nawet cały dzień) albo ciekawe Muzeum Przyrodnicze.  To też alternatywa na niepogodę.
 
Jeśli wystarczy Wam czasu, warto również wybrać się na Słowację. A tam Bardejov - piękne słowackie miasteczko albo Stara Lubovnia z dużym zamkiem i pokazami sokolników.  
 
Powyższe propozycje to tylko niektóre z możliwych do odwiedzenia atrakcji w regionie Beskidu Sądeckiego. Możecie tak ułożyć dzień, by zobaczyć jak najwięcej, a możecie po prostu błogo poleniuchować smiley
 

Na Majówkę i Boże Ciało na noclegi z dzieckiem w Beskidzie Sądeckim polecamy sprawdzone przez Rodziców miejsca:

Kameralny Pensjonat TYLICKIE WZGÓRZE w Tyliczu k. Krynicy Zdrój z cudowną, rodzinną atmosferą, super terenem rekreacyjnym z basenem i placami zabaw nie tylko dla dzieci, komfortowymi pokojami i smaczną, zdrową kuchnią. Tutaj również znajdziecie warsztaty i animacje dopasowane do wieku dzieci.
 
 
INNE PENSJONATY I HOTELE PRZYJAZNE DZIECIOM w Beskidzie Sądeckim, które polecamy na długi weekend majowy lub czerwcowy:
 
Willa Przy Potoku i Villa Źródło w Tyliczu k. Krynicy Zdrój
 
Prometówka w Krynicy Zdrój
 
4 Pory Roku & SPA  w Krynicy Zdrój
 
 


KARKONOSZE (okolice Szklarskiej Poręby i Karpacza) na majówkę lub czerwcówkę z dziećmi

 
Karkonosze na weekend majowy z dzieckiem
 

Co możecie robić z dzieckiem, spędzając z nim weekend majowy lub czerwcowy w Karkonoszach?

Po pierwsze - możecie wędrować po bardzo urozmaiconych szlakach górskich, z których wiele jest łatwo dostępnych już dla 4-letniego malucha oraz dla rodziców z nosidłami. Szlaki w Karkonoszach są dodatkowo ciekawe dla dzieci ze względu na otaczające je liczne malownicze skałki o niezwykłych kształtach, owiane tajemniczymi legendami, które można po drodze opowiedzieć.


Szlaki piesze w Karkonoszach na rodzinne wycieczki

Najłatwiejsze trasy piesze w okolicach Szklarskiej Poręby to np. Droga Pod Reglami, trasa do Wodospadu Szklarki (z parkingu przy drodze krajowej nr 3) czy trasa ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wodospadu Kamieńczyka. Z Karpacza łatwe trasy wiodą do Świątyni Wang (dalej można pójść przez Polanę do schroniska Samotnia lub na Pielgrzymy), z Karpacza do Dobrego Źródła i Kaplicy św. Anny albo z dolnej stacji wyciągu na Kopę do schroniska "Nad Łomniczką" (trzeba rozpocząć wędrówkę poniżej stacji, z ul. Olimpijskiej obok pensjonatu "Orlinek"). Natomiast z górnej stacji wyciągu na Kopę (po wjeździe wyciągiem) można wejść na Śnieżkę
 
Poza pięknymi szlakami pieszymi w górach, Karkonosze oferują rodzinom z dziećmi sporo atrakcji na majowy weekend.

Szklarska Poręba

Jeżeli pojedziecie na wypoczynek w okolice Szklarskiej Poręby, koniecznie odwiedźcie Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, gdzie możecie zjechać w szlonym pędzie ponad 600-metrowym Alpine Coasterem,  "spaść" z 12-metrowej Wieży Emocji, spróbować utrzymać się na grzbiecie "byka" w symulatorze rodeo, zagrać w mini-golfa, pościgać się elektrycznymi samochodami, postrzelać laserami z na "pontonach" lub poskakać na kolorowych dmuchańcach.
 
Musicie też pójść do Parku Dinozaurów, gdzie wśród drzew i skał Karkonoskiego Parku Narodowego  poczujecie klimat sprzed milionów lat. Na terenie Parku Dinozaurów można spędzić nawet cały dzień, bo są tu jeszcze place zabaw, dmuchańce, park linowy, a nawet wioska indiańska. Dzieci mogą też spróbować swoich sił jako poszukiwacze złota albo paleontolodzy.
 
Jeśli starczy Wam czasu - odwiedźcie też Muzeum Mineralogiczne w Szkarskiej Porębie, gdzie znajdzieci ponad 2500 minerałów i skamieniałości z całego świata, meteoryt i prawdziwe szkielety dinozaurów. To atrakcja także na deszczowe dni. Pojedźcie też do Leśnej Huty, gdzie Wasze Dzieci na własne oczy będą mogły zobaczyć wytop i formowanie kolorowego szkła z użyciem dawnych narzędzi. W Piechowicach-Michałowicach koło Szklarskiej Poręby znajduje się Huta Szkła Kryształowego Julia, gdzie dzieci mogą być świadkami, jak rzemieślnicy dmuchają, formują i szlifują masę szklaną - co jest niezwykłym widowiskiem. A przy sprzyjającej pogodzie na spragnionych wrażeń czeka wyciąg krzesełkowy na Szrenicę i Park Linowy Trollandia.
 

Karpacz

Okolice Karpacza to także raj dla rodzin z dziećmi. Wśród atrakcji w Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa znajdziecie Alpine Coaster o długości zjazdu 800 m, z 11 wirażami oraz całoroczny tor saneczkowy o długości zjazdu 1060 m, z 2 tunelami i kilkunastoma wirażami (w tym wirażem ślimakowym). W Karpaczu warto zajrzeć do Muzeum Zabawek i odbyć podróż w czasie do krainy dzieciństwa naszych babć. Trzeba też wjechać wyciągiem krzesełkowym na Kopę, odwiedzić niezwykłą Świątynię Wang, a dodatkowej porcji ruchu zażyć w Parku Linowym Tarzan lub jednym z 3 aquaparków.
 
Z Karpacza tylko parę kilometrów dzieli nas od Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, a także Sztolni w Kowarach (tajnej kopalni uranu) z podziemną trasą turystyczną - to wielka atrakcja dla trochę starszych dzieci. Około 4 km od Karpacza znajdziemy Westernowe Miasteczko w Ściegnach, gdzie na nowo odkryjecie Dziki Zachód z jego charakterystycznymi drewnianymi zabudowaniami i pojedynkami rewolwerowców na wspaniałych koniach. Będziecie tu mogli także przejechać się kolejką, postrzelać z łuku Indiańskiego, wspiąć się na Pal Męczarni lub nauczyć się rzucać prawdziwym kowbojskim lassem i postrzelać z wiatrówki. A po pełnym wrażeń dniu - posilić w Chacie Trapera.
 

Zamek Chojnik

Będąc w Karkonoszach, warto także odwiedzić położone kilkanaście kilometrów od Szklarskiej Poręby i Karpacza malownicze ruiny Zamku Chojnik, należące do najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Zamek położony jest na wzgórzu, na które trzeba się wspiąć (2 szlaki: łatwiejszy i trudniejszy), a z jego wieży rozciąga się niesamowity widok. Z tym, że w długi majowy weekend musicie się liczyć z tym, że na zamek przybędą tłumy i może być ciasno.
 
Poniżej polecane przez Rodziców noclegi w Karkonoszach na weekend majowy lub czerwcowy 2019 - z udogodnieniami i atrakcjami dla dzieci
 

PENSJONATY I AGROTURYSTYKA PRZYJAZNA DZIECIOM w Karkonoszach:

Pensjonat Lavendowo i Pensjonat Michalina w Piechowicach-Michałowicach k. Szklarskiej Poręby
 
Willa Na Cichej w Szklarskiej Porębie
 

Agroturystyka Słodka Gruszka w Kopańcu k. Szklarskiej Poręby

 

BESKID ŚLĄSKI (okolice Ustronia, Wisły, Szczyrku) na majówkę lub czerwcówkę z dziećmi

 
Długi weekend czerwcowy w Beskidach z dzieckiem
 

Co możecie robić z dzieckiem w czasie weekendu majowego lub czerwcowego w górach w Beskidzie Śląskim?

To przede wszystkim region bardzo rozwinięty turystycznie, zarówno jeśli chodzi o trasy piesze i rowerowe, jak i dodatkowe atrakcje dla całej rodziny
 
Wiele, nawet wyżej położonych i pięknych widokowo górskich szlaków jest łatwo dostępnych, m.in. dzięki wyciągom i dobremu dojazdowi. Poza tym sieć szlaków jest tak gęsta, że można wybierać krótsze i dłuższe warianty wędrówki, w zależności od kondycji i wieku dziecka.
 

Ustroń

W Ustroniu polecamy przede wszystkim niezwykły Leśny Park Niespodzianek, który fascynuje bliskością dzikiej przyrody. Możecie tu zobaczyć np. loty drapieżnych ptaków, prezentowane przez sokolników albo karmić z ręki muflony i daniele, które chodzą wolno między odwiedzającymi. A za ogrodzeniem obejrzycie żubry, sarny, jelenie, dziki, żbiki czy jenoty. Dla najmłodszych jest tu jeszcze Aleja Bajkowa z ruchomymi baśniowymi postaciami i ciekawy plac zabaw. W Leśnym Parku Niespodzianek można spędzić z dzieckiem nawet cały dzień.
 
Na stoku Równicy znajduje się także park linowy oraz Górski Park Równica, gdzie cała rodzina znajdzie dla siebie rozrywki. Jest tu m.in. tor saneczkowy typu roller coaster o długości 600 m, kino 7D, w którym wszystkimi zmysłami można doświadczyć niezwykłych podróży i quady, którymi można poszaleć w trudnym terenie. 
 
Gdy będziecie w Ustroniu, koniecznie wjedźcie z dziećmi kolejką linową na Czantorię (4-osobowe krzesełka). Z górnej stacji można łagodnym szlakiem wejść na szczyt i na wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękna panorama. Poza tym, przy górnej stacji, obok Polany Stokłosica znajduje się sokolarnia, gdzie możecie obejrzeć drapieżne ptaki - orły, jastrzębie, sokoły i sowy, a nawet potrzymać je przez specjalną rękawicę. Jeśli mało Wam wrażeń - z Polany Stokłosica można zjechać 710-metrowym letnim torem saneczkowym, a na Polance Pod Czantorią czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji: letni tor pontonowy, zorbing, ścianka wspinaczkowa, batut i strzelnica łuczniczo-paintballowa.
 
Odwiedźcie też Muzeum Ustrońskie, gdzie szczególnie chłopców może zainteresować skansen przemysłowo-rolniczy z niezwykłymi zabytkowymi maszynami.
 

Wisła

Kilka kilometrów od Ustronia leży Wisła z kompleksem skoczni, basenami i parkiem linowym. Tu także można się przejechać wyciągiem krzesełkowym pod szczyt góry Wielki Stożek
 

Szczyrk

Z kolei w Szczyrku działa wyciąg na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
 

Bielsko-Biała

15 km od Szczyrku leży Bielsko-Biała, którą warto odwiedzić, zwłaszcza przy gorszej pogodzie. Działa tu znany Teatr Lalek Banialuka (bilet na przedstawienie lepiej zarezerwować wcześniej) oraz można zwiedzić Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstawał Reksio, Bolek i Lolek, Profesor Gąbka czy Pampalini łowca zwierząt. Ze starszym dzieckiem można przy ładnej pogodzie zjechać torem saneczkowym po stoku Dębowca, a nawet z najmłodszym wjechać gondolkową kolejką linową na Szyndzielnię.
 

Istebna, Jaworzynka i Koniaków

Okolice Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa to raj dla rodzin uwielbiających rowerowe wyprawy, ze względu na liczne ciekawe trasy. Sam Koniaków słynie z przepięknych koronek. W Istebnej zwiedźcie kurną Chatę Kawuloka z kolekcją muzycznych instrumentów, na których nawet można zagrać. Ze starszym dzieckiem warto też odwiedzić Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki - sławnego polskiego alpinisty.
 
Poniżej miejsca noclegowe Przyjazne Dzieciom w Beskidzie Śląskim na długi weekend majowy lub czerwcowy 2019 w górach, polecane i sprawdzone przez Rodziców, posiadające atrakcje i udogodnienia dla maluchów
 

PENSJONATY, OŚRODKI WYPOCZYNKOWE I DOMKI PRZYJAZNE DZIECIOM w Beskidzie Śląskim:

 
 
 
 
 

TATRY (Zakopane i okolice) na majówkę lub Boże Ciało z dziećmi

 
W Tatry na długi weekend majowy z małym dzieckiem
 

Co można robić z dzieckiem w czasie długiego weekendu majowego lub czerwcowego w Tatrach?

Rodzinne wycieczki

Wbrew pozorom, w Tatrach znajdziecie także łatwe szlaki, którymi można wędrować nawet z małym 4-5 letnim dzieckiem. Są to trasy prowadzące wprost z Zakopanego malowniczymi dolinkami - krótszymi, już dla 4-latka: Za Bramką, Ku Dziurze (z jaskinią na końcu) i dłuższymi, w których spokojnie da sobie radę 5-latek: Dolina Białego (z wijącym się potokiem), Dolina Małej Łąki (do wysokości ścieżki Nad Reglami) oraz Dolina Strążyska, którą można dojść do Wodospadu Siklawica. Z Zakopanego możecie też przespacerować się wiodącą wzdłuż granicy lasu Drogą Pod Reglami
 
Nawet całodniową wycieczkę możecie zaplanować, udając się do Doliny Kościeliskiej (9 km długości) lub Chochołowskiej (10 km długości). Na początku obu są parkingi dla samochodów oraz przystanki busów. Piękna Dolina Kościeliska urzeka szumem Kościeliskiego Potoku, malowniczymi skałkami i jaskiniami, z których niektóre można eksplorować ze starszymi dziećmi. Spośród jaskiń najłatwiejsza do przejścia jest oświetlona Jaskinia Mroźna. Ale i tutaj są krótkie odcinki, gdzie rodzice muszą wędrować w kucki, a ze względu na wysokość stropu - najłatwiej jest maluchom. Poza tym przygotujcie się na wilgoć, niższą temperaturę niż na zewnątrz i możliwość wybrudzenia się - potrzebne porządne buty i kurtka lub peleryna. Jeśli postanowicie przewędrować Jaskinię Mylną, dodatkowo konieczne są latarki. Wędrówka ciemnymi korytarzami (miejscami na czworaka) to prawdziwa przygoda, ale na pewno tylko dla odważniejszych dzieci. 
 
Część Doliny Kościeliskiej można przejechać konną dorożką (zwłaszcza z maluszkiem) lub rowerem z fotelikiem dla dziecka - możecie wybrać taką opcję. Na końcu wędrówki możecie odpocząć i posilić się w schronisku Ornak
 
Dolina Chochołowska jest jeszcze dłuższa, ale najbardziej dostępna - równa, szeroka droga spacerowa z pięknymi widokami. Tu również możecie przejechać się dorożką lub rowerem (wypożyczalnia na miejscu). I dodatkowa atrakcja dla dzieci - w bacówce mogą podpatrzeć, jak górale robią oscypki (które oczywiście można na miejscu nabyć, zjeść i popić żętycą). Natomiast w schronisku na końcu doliny czeka na Was wspaniała szarlotka.
 
Wyprawa do Morskiego Oka to oczywiście obowiązkowy punkt programu. Chociaż w długi weekend będzie tam bardzo tłoczno. Więc jeśli macie szansę, może warto przełożyć tę wycieczkę na spokojniejszy czas. Droga do Morskiego Oka to ok. 9 km łagodnie lub bardziej stromo pod górkę. Dla malucha 4-letniego na pewno męcząca, więc dobrze przemyślcie, czy nie zabrać się konnym wozem. Nad samym Morskim Okiem trzeba spędzić trochę czasu, żeby nasycić się niesamowitymi górskimi widokami. Uczta dla ducha. A ciało można pokrzepić w schronisku pysznymi pierogami.
 
Dla wszystkich dzieci, nie tylko miłośników wysokogórskich widoków, wielkim przeżyciem będzie wjazd kolejką na Kasprowy. Przed długim weekendem zarezerwujcie jednak koniecznie bilet, ponieważ „kolejki do kolejki” będą olbrzymie. I ubierzcie się ciepło, bo na górze jest chłodniej. Nawet jeśli nie uda Wam się z Kasprowym, możecie wjechać wyciągami niżej - krzesełkami na Butorowy Wierch, Harendę lub Polanę Szymoszkową lub kolejką naziemną na Gubałówkę.
 
A wieczorem, po górskich wyprawach, zrelaksujcie się całą rodziną w Aquaparku w Zakopanem, termach w Bukowinie, Białce Tatrzańskiej lub Szaflarach.
 

Atrakcje Zakopanego i okolic na długi weekend z dzieckiem

Oprócz wycieczek i wodnych kąpieli, możecie skorzystać z dziećmi z wielu innych atrakcji, które proponuje Zakopane i okolice. Dla aktywnych rodzin są tu parki linowe: blisko centrum Zakopanego Gu Gu Park, a na Gubałówce park linowy Złota Grań i Adventure Park Przygody Gubałówka, gdzie możecie toczyć się po zboczu Gubałówki w kuli do zorbingu, potrenować wspinanie na ściance i przejechać się 400-metrową „tyrolką”. Poza tym na Gubałówce możecie jeszcze bardziej urozmaicić sobie czas, wsiadając w ciuchcię widokową kursujacą na Harendę lub popędzić w dół wózkową zjeżdżalnią grawitacyjną
 
A co jeszcze zobaczyć z dziećmi w Zakopanem i okolicy? Można wjechać jednoosobowymi krzesełkami lub wejść schodami na szczyt skoczni narciarskiej Wielka Krokiew i spojrzeć na świat z perspektywy narciarskiego skoczka. Można obejrzeć wystawę zwierząt w Kuźnicach, Dom Do Góry Nogami w Al. 3 Maja w Zakopanem,  Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba i w chałupie Gąsieniców-Sobczaków, Muzeum Misiów, odwiedzić piękny stary drewniany kościółek i zabytkowy cmentarz Na Pęksowym Brzyzku i poglądać góralskie chaty na ulicy Kościeliskiej. 
 
Jeśli natomiast szukacie bardziej standardowych atrakcji dla dzieci - w Parku Miejskim w Zakopanem jest plac zabaw i skatepark, na ul Witkiewicza Bajkolandia, a na ul. Chyców Potok - Małpi Gaj.
 
Dla spragnionych adrenaliny rodziców nastoletnimi dziećmi proponujemy rafting czyli spływ łodziami pontonowymi i kajakami po Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego. Mimo, że zima dawno za nami, można także zamówić przejażdżkę psim zaprzęgiem z instruktażem powożenia. Sanie w tym wypadku zamieniono na wózek na kółkach. Informacje na stronie www.fundog.pl
 
A ci, którzy wolą błogie leniuchowanie zamiast ekstremalnych przeżyć - mogą przy słonecznej pogodzie wybrać plażowanie nad Białką. Wtedy trzeba dzieci zaopatrzyć w tenisówki, bo dno jest kamieniste, a prąd wody bystry. Maluchy będą budować tamy z kamieni, a Wy na leżaczku…smiley
 
Poniżej podajemy polecane i sprawdzone przez rodziców miejsca przyjazne dzieciom na nocleg w Zakopanem i okolicy na długi weekend majowy 2019 i Boże Ciało.
 

PENSJONATY, DOMKI, APARTAMENTY PRZYJAZNE DZIECIOM w Tatrach na długi weekend majowy lub czerwcowy:

 
Pensjonat Reymontówka w Koscielisku k. Zakopanego,
 
 
Pensjonat Orlik w Bukowinie Tatrzańskiej
 
Jeśli postanowiliście spędzić długi weekend majowy lub weekend Bożego Ciała z dziećmi w Tatrach - przeczytajcie nasz artykuł "Tatry z dzieckiem". Znajdziecie tam jeszcze więcej przydatnych informacji i opisy szlaków smiley
 


DLACZEGO WARTO WYJECHAĆ NA DŁUGI WEEKEND MAJOWY LUB CZERWCOWY Z DZIEĆMI?


Dzieci są wciąż w ruchu, a Ty?

Kiedy dzień staje się dłuższy i cieplejszy, żal jest zostać w domu. Nasz organizm zastany, zaspany, może nawet zaniedbany po zimie, zasługuje na porządną dawkę świeżego powietrza, ruchu i mobilizacji do działania
 
Majówka z dziećmi to dla rodziców długo wyczekiwany czas. Dla wielu jest namiastką letnich wakacji, kiedy można w końcu odetchnąć od pracy i natłoku obowiązków szkolnych dzieci
 
 Długi weekend czerwcowy z dziećmi 
 
 

Ponieważ kilka dni weekendu to nie tak długo, warto je dobrze zaplanować.

W 2023 roku weekend majowy można rozpocząć już w piątek, zaraz po pracy (28 kwietnia) i wyjechać na 5 dni wypoczynku, bo 3 maja wypada w środę (wystarczy wziąć dodatkowy dzień urlopu we wtorek 2 maja).
 
Natomiast długi weekend czerwcowy 2024, związany ze Świętem Bożego Ciała rozpoczynamy 29 maja w środę po południu (Boże Ciało wypada 30 maja), a kończymy 2 czerwca w niedzielę (biorąc "po drodze" 1 dzień urlopu w piątek).
 
Jeśli twoje dzieci są małe, kilkudniowy wyjazd jest szansą na uczenie się siebie i rozwijanie więzi bez narażania maluchów na długą rozłąkę z miejscami, które zna i w których czuje się bezpiecznie. 
 
 Maluch w górach 
 
 

Majówka i Czerwcówka z dzieckiem w górach

Jeśli wybrałeś weekend majowy lub czerwcowy w górach, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli zdecydowałeś się na weekend nad morzem - ten tekst również może być dla Ciebie. Może stanowić inspirację na następną majówkę lub "czerwcówkę" wink
 
  
 
 Wiosenna przyroda 
 
  
 
 
Nie bez powodu wypoczynek w górach jest jednym z najpopularniejszych form spędzania długiego weekendu. O tej porze roku góry potrafią zachwycić swoją urodą, a miejscowości turystyczne zapewniają gościom szereg atrakcji i ciekawych możliwości.
 
 Długi weekend czerwcowy w Krynicy Zdrój 
 
W odróżnieniu od wyjazdu za granicę, wyjazd na weekend majowy w polskie góry będzie tańszy i co najważniejsze bezpieczny.
 
Górskie powietrze jest bogate w składniki pomagające w leczeniu alergii nie tylko u dzieci, chorób układu oddechowego, schorzeń związanych z krwiobiegiem oraz chorób skórnych. A przede wszystkim hartuje.
 
 
Kilka wskazówek, zanim zdecydujesz, gdzie pojechać:
 

Kurort czy raczej weekend majowy lub czerwcowy z dala od zgiełku i ruchu miasta, bliżej natury gór?

Zdecyduj, czy chcesz odpocząć spacerując i zwiedzając duże kurorty, jak Krynica Zdrój lub Zakopane, czy może wolisz ciszę i mniejszy tłok, gdzie twoje dzieci będą czuły się wolne i bezpieczne?
 
 Długi weekend z dziećmi w agroturystyce 
 
Wtedy dobrym pomysłem na weekend majowy będzie wyjazd do mniej znanego i spokojnego miasteczka turystycznego - np. do Tylicza, Kopańca, Poręby Wielkiej, Wapiennego...
 

Beskidy czy Tatry?

Wszystkich miłośników aktywnej formy spędzania wolnego czasu zachwycą liczne szlaki górskie i rowerowe. Jednak musisz pamiętać, że im młodsze dziecko, tym góry powinny być niższe, a szlaki piesze krótsze.
 
 Górskie wędrówki z maluchem 
 
Jeśli dzieci są małe, nie ryzykuj wyprawy w wysokie góry. Szybko mogą się zmęczyć i długi powrót do bazy noclegowej może być bardzo uciążliwy dla wszystkich. Wtedy wyjazd z dzieckiem będzie zapamiętany jako trudny i nieudany. Wybierz niskie góry, a w górach wyższych, np. Tatrach - wyprawy w łatwo dostępne doliny.
 
W sytuacji, kiedy masz całkiem małe dzieci, bardzo dobrze sprawdzi się nosidło. Jeśli planujesz kontynuować górskie wyprawy, warto takie kupić. Jeśli jest to jednorazowy wyjazd - można odpowiednie nosidło wypożyczyć.
 
Jeśli dzieci nie jeżdżą jeszcze na rowerze, zakup lub wypożycz dla nich odpowiedni fotelik rowerowy. Pamiętaj, że wioząc malucha w foteliku, szybciej się zmęczysz i czas przejazdu się wydłuży. Dlatego zaplanuj trasę wycieczki tak, żeby dotrzeć do celu i wrócić na nocleg, zanim będzie ciemno i pojawi się ryzyko zabłądzenia.
 

Atrakcje okolicy czy spokojne leniuchowanie?

 
Czas bliskości
 
Będąc rodzicem, doskonale znasz swoje dzieci, wiesz co je interesuje i jak lubią spędzać czas wolny. Jedne chcą trzymać rodzica za rękę i wędrować po bezdrożach, ciesząc się przyrodą. Inne lubią siedzieć na kocu i słuchać Twoich opowieści. Jeszcze innym to nie wystarcza - preferują wspólne zabawy i sport
 
 Atrakcje dla dzieci na długi weekend 
 
Majówka lub weekend czerwcowy w górach może być wspaniałą przygodą dla miłośników pięknych widoków, którzy chcą nauczyć swoje dzieci obcowania z naturą i czerpania z tego radości. Lasy, łąki, rzeki i rwące potoki, otaczające górskie wzniesienia, są miejscem życia różnych gatunków fauny i flory.
 
 Leśny rezerwat wiosną 
 
Jeśli macie starsze dzieci i jesteście miłośnikami mocnych wrażeń, możecie skorzystać z lekcji wspinaczki wysokogórskiej pod okiem wykwalifikowanego instruktora lub wybrać się na rajd. Jazda na quadach po bezdrożach sprawi, że majówka pozostanie niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.
 
Spływ pontonowy, rajskie ślizgawki, sankostrady, parki linowe - to kolejne propozycje dla aktywnych rodzin, bardzo często proponowane turystom w górskich okolicach.
 
 
 Rodzinny spływ pontonowy 
 
 
Jeśli w czasie nadchodzącej majówki chcesz zobaczyć i przeżyć jak najwięcej, możesz również skorzystać z  licznych wycieczek, pozwalających odkryć kulturę danego regionu. Takie wycieczki proponowane przez lokalne biura podróży to okazja do podziwiania niezwykłych widoków, poznania lokalnych zwyczajów, a także spróbowania regionalnej kuchni oraz zwiedzenia ciekawych zabytków
 
Niezależnie, jakie są Twoje Dzieci, na pewno zdajesz sobie sprawę, że jeśli zapewnisz im w czasie urlopu odpowiednie atrakcje, to sprawisz im radość i sam dobrze wypoczniesz. A kiedy dzieci się nie nudzą, rodzice mają chwile dla siebie smiley
 
Zatem koniecznie sprawdź, co dla rodziców i dzieci w czasie weekendu majowego oferuje wybrana przez Ciebie okolica.
 
 Długi weekend w górach 
 
 

Noclegi w górach na długi weekend majowy i czerwcowy

Pensjonat, agroturystyka, a może ośrodek wypoczynkowy? To nie ma aż takiego znaczenia.  O rodzaju zakwaterowania decydują zazwyczaj nasze możliwości finansowe. 
 
Znajdź chwilę i starannie wybierz miejsce wypoczynku, gdzie pobyt jest organizowany kompleksowo. 
 
 Dobry pensjonat dla rodzin z dziećmi na długi weekend w górach 
 
Najlepiej, jeśli oferta jest pakietem: nocleg, wyżywienie (to zapewni świeże posiłki dla dzieci - w dodatku najczęściej tańsze niż codzienne jadanie całej rodziny w restauracjach), animacje lub warsztaty dla dzieci. Dobrze, jeśli obiekt specjalizuje się w przyjmowaniu przede wszystkim rodzin z dziećmi. Masz większe szanse, że Twój Maluch znajdzie towarzystwo zabaw. A Ty w chwili, kiedy dziecko płacze lub głośno się śmieje, wyrażając spontaniczną radość, nie będziesz czuł nieprzyjemnych i karcących spojrzeń osób bezdzietnych. 
 
 Miejsce przyjazne dzieciom 
 
Sprawdź, czy wybrany pensjonat, agroturystyka lub dom wypoczynkowy posiada bezpieczny, zielony plac zabaw i wewnętrzny kącik zabaw i gier dla dzieci. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy masz starsze, czy młodsze dziecko, w czasie wolnym od wędrówek i zwiedzania okolicy lub w razie niepogody Twoje Dziecko będzie miało dodatkową alternatywę zabawy. 
 
 Warsztaty dla dzieci - długi weekend majowy  
 
Wybierając ofertę dopasowaną do Twojej Rodziny, masz pewność, że wypoczynek będzie udany. Musisz jednak pamiętać, aby jadąc z dzieckiem na weekend, nigdy nie wybierać najtańszej opcji. Ta z reguły cieszy tylko raz - przy płatności. Ale monotonne jedzenie, często ciasnota, średnie warunki i brak zajęć, szczególnie kiedy pada deszcz, może doskwierać Ci codziennie. Dlatego warto poszukać nawet trochę droższego, ale ciekawego pobytu, w dobrych warunkach, ze świetnym jedzeniem i atrakcjami dla Was i Dzieci.
 
Zapraszamy w góry...
 
 Majówka w górach z dzieckiem 
 
 
Za współautorstwo artykułu i zdjęcia dziękujemy Justynie Królikowskiej, mamie trzech chłopców, która wraz z Mężem Grzegorzem w Tyliczu koło Krynicy Zdrój prowadzi Pensjonat i Agroturystykę Tylickie Wzgórze - dla wymagających Rodzin z Dziećmi 
 
Majówka i Długi Weekend Czerwcowy w Agropensjonacie U Grzegorza to nie tylko noclegi w górach, ale przede wszystkim dobrze zaplanowany, rodzinny czas wśród natury Beskidu Sądeckiego. Komfortowe pokoje, pyszne, domowe jedzenie i desery, wizyta na farmie i karmienie zwierzątek, dodatkowo ciekawy program z animacjami dla dzieci i rodziców, a przede wszystkim - wspaniała, domowa atmosfera... Teren rekreacyjny zaplanowano tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie: dzieci bezpieczny plac zabaw i kącik gier na spotkania z rówieśnikami, a rodzice klimatyczne altanki i przytulny salonik z kominkiem.
 
Serdecznie polecamy! Zespół DziecioChatki.pl smiley
 
 
Poniżej znajdziecie inne sprawdzone i polecane przez Rodziców Miejsca Przyjazne Dzieciom - pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe na długi weekend majowy lub Weekend Bożego Ciała 2023 z dzieckiem.
 
A tu ciekawe pakiety na długi weekend majowy z dzieckiem:
 
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi